Öğrenme, Bellek, Düşünme 3Google'da Ara

"Öğrenme, Bellek, Düşünme 3" adlı testte 11 soru vardır. YKS Felsefe ve Psikoloji 11 kategorilerinde yayınlanan teste 140 kişi bakmış, 4 kişi ise testi çözmüştür. Testte 0 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.
Bilgi
1 - Bilgi Açık bellekte yer alan bilgilerin en temel özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
2 - Bilgi Aşağıda verilen öğrenilmiş davranış türlerinden hangisi örtük bellekte depolanan bir davranış türü değildir?
3 - Bilgi Beden eğitimi öğretmeni Esra Hanım’ı çok seven öğrencisi Çilem, öğretmeninin kendisine ismiyle hitap etmesinden çok hoşlanmaktadır. Bir komşusunun düğününde karşılaştıklarında, Esra Hanım’ın bu karşılaşmadan hoşnut olmasına rağmen Çilem’in adını hatırlayamaması, Çilem’i oldukça üzmüştür.
Bu olayda yaşanan unutmanın nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir?
4 - Bilgi Bireyler benliklerini tehdit eden duygu ve düşüncelerini, arzu ve isteklerini ve bunlara ilişkin bilgileri hatırlabilirler. Çünkü bu bilgiler bilinçaltına itilmiş olabilir.
Psikolojik savunma mekanizmalarından “bastırma” olarak da kabul edilen bu durum aşağıdaki kavramlardan hangisiyle ifade edilebilir?
5 - Bilgi Ezbercilik bir öğrenme stratejisidir. Tekrarlana tekrarlana alışkanlık hâline gelir, kişi bilgileri kolayca ezberler. Önde yer alan bir bilgi malzemesi bir sonrakini hatırlatacak uyarıcı işlevi görür. Hatırlanan bu bilgi de bir sonrakinin uyarıcısı olacak şekilde uyarıcı-davranış zinciri oluşturulur. Bu tür zincirler bir şarkının ya da psikomotor bir davranışın öğrenilmesinde yararlı olabilir. Ancak ezber stratejisinde, aradaki bir halkanın kopması, bir aşamanın hatırlanamaması durumunda tüm öğrenilen malzemenin heba olması ihtimali bulunmaktadır. Ezbere dayalı öğrenmede bilgi uzun süreli belleğe aktarılmış olsa bile çok zayıf izler hâlinde temsil edilir, bu nedenle de çok çabuk unutulabilir.
Bu açıklamaya göre aşağıdakilerden hangisi ezberci öğrenme stratejisine yönelik güvensizliğin bir nedeni olamaz?
6 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi öğrenilmiş bilgi, davranış ve duyguların hatırlanmasını kolaylaştırıcı etkenlerden biri değildir?
7 - Bilgi Kısa süreli bellekte bilgilerin kalma süresi duyusal belleğe göre biraz daha uzundur. Bu süre görevin türüne göre 2 saniye ile 20 dakika arasında değişebilir.
Bir bilgiyi bu süre aralığında kısa süreli bellekte tutabilmenin en temel yolu aşağıdakilerden hangisidir?
8 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi düşünmenin yapı taşlarından imge ile sembol arasındaki farklılığı vurgulayan doğru bir ifadedir?
9 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi düşünmenin yapı taşlarından kategorilere ilişkin yanlış bir bilgidir?
10 - Bilgi Platon’un; “Konuşma insanın aklını kullanma sanatıdır.” sözünün anlamı aşağıdaki yargılardan hangisine en yakındır?
11 - Bilgi Aşağıdaki yargılardan hangisi beden dilinin konuşma dilinden farkına vurgu yapmaktadır?