Kpss Genel Coğrafya Testi 3

Bilgi
1 - Bilgi İklim koşullarının tarımsal üretime elverişsiz olduğu ülkelerde konserve tüketimi fazladır. Buna göre, aşağıdaki ülkelerden hangisinde konserve tüketimi daha fazladır?
2 - Bilgi Ortadoğu ülkeleri genelde petrol geliri çok yüksek olan ülkelerdir. Aşağıdakilerden hangisi bunlardan değildir?
3 - Bilgi Gelişmiş ülkelerde nüfus dağılımı daha dengelidir. Buna göre, aşağıdaki hangi ülke buna örnek gösterilebilir?
4 - Bilgi Yazların sıcak ve kurak geçtiği, sahillerin uzun olduğu ülkelerde yaz turizmi gelişmiştir. Buna göre, aşağıdaki ülkelerden hangisinde bu durum görülmez?
5 - Bilgi Yerşekillerinin engebeli olduğu ülkelerde hidroelektrik potansiyeli yüksektir. Buna göre, aşağıdaki ülkelerden hangisinde bu durum görülmez?
6 - Bilgi Aralarında 1 derecelik fark bulunan iki paralel arasındaki uzaklık değişmezken, aralarında 1 derecelik fark bulunan iki meridyen arasındaki uzaklık Ekvator`dan kutuplara gidildikçe azalmaktadır. Meridyenler arasındaki uzaklığın değişmesi, aşağıdakilerden
7 - Bilgi Yükseltinin fazla olduğu ülkelere ait haritalarda izohips sayısı daha fazladır. Buna göre, aşağıdaki hangi ülkede izohips sayısı daha fazladır?
8 - Bilgi Çöl iklimi görülen bölgelerde fosfat üretimi yaygındır. Buna göre, aşağıdaki ülkelerden hangisinde bu maden üretilemez?
9 - Bilgi Aritmetik nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bazı ülkelerde tarım alanları geniştir. Aşağıdakilerden hangisi, buna örnek gösterilemez?
10 - Bilgi Japonya, endüstri alanında gelişmiş bir ülkedir. Aşağıdakilerden hangisi, Japonya`da gelişen endüstri kollarından değildir?