Gelişim Psikolojisi Konu Testi - 2Google'da Ara

"Gelişim Psikolojisi Konu Testi - 2" adlı testte 10 soru vardır. Kpss Gelişim Psikolojisi kategorisinde yayınlanan teste 14683 kişi bakmış, 6281 kişi ise testi çözmüştür. Testte 0 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "Gelişim Psikolojisi Konu Testi - 2" adlı testin zorluk seviyesi Kolay olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.
Bilgi
1 - Bilgi Organizmanın bir organının kendinden bekle­nen belli bir davranışı gösterebilecek biyolojik ve zihinsel yeterliliğe ulaşması aşağıdaki kav­ramlardan hangisi ile adlandırılır?
2 - Bilgi Yumurta hücresinin döllenmesinden itibaren anne­nin yaşadığı yer, geçirdiği hastalıklar ya da kazalar bebeğin gelişimi üzerinde etkilidir.
Burada gelişim üzerinde etkisi vurgulanan kav­ram aşağıdakilerden hangisidir?
3 - Bilgi Bir çocuğun okuma yazmayı öğrenebilmesi için sa­dece büyümesi ve olgunlaşması yeterli değildir. Bu­nun için çocuğun okuma yazma öğrenmeye istekli olması ve birinin ona nasıl kalem tutacağını, harfleri ve sözcükleri öğretmesi gerekmektedir.
Burada aşağıdaki kavramlardan hangisinin öne­mi vurgulanmaktadır?
4 - Bilgi Kişiden belli yaş dönemlerinde gelişim sürecinin bir parçası olarak göstermesi beklenen davranış­ları ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisi­dir?
5 - Bilgi Tek yumurta ikizlerinden olan Eda 11 aylıkken yü­rümeye başlamasına karşın kardeşi İlay ancak 13 aylıkken yürüyebilmiştir.
Bu durumu en iyi açıklayan gelişim ilkesi aşağı­dakilerden hangisidir?
6 - Bilgi Çocuk, bacak kasları hazır olduğunda yürür; yürü­düğü için mutlu olur; mutluluğu belirtmek için sesler çıkarır.
Bu durum aşağıdaki gelişim ilkelerinden hangi­si ile açıklanabilir?
7 - Bilgi Bir gelişim dönemi içerisinde bireyin kazanması gereken davranışları öğrenebilmek adına, çev­resinin etkisine daha açık olduğu dönemi ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?
8 - Bilgi Gelişimin sadece çevrenin ürünü olduğu görü­şünü savunan ve kendisine tek yumurta ikizleri verildiğinde birini isterse avukat, diğerini ise hırsız yapabileceğini iddia eden kuramcı aşağı­dakilerden hangisidir?
9 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi "olgunlaşma" ile ilgili doğru bir ifadedir?
10 - Bilgi Bebek bekleyen bir çift düzenli olarak doktora git­mektedir. İlk aylarda ultrasonda bebeğin sadece temel yapılarını görebilirken, ilerleyen aylarda par­maklarını, tırnaklarını hatta yüzünün ayrıntılarını görebilmişlerdir.
Bu durum aşağıdaki gelişim ilkelerinden hangi­si ile açıklanabilir?