Doğa ve İnsanGoogle'da Ara

"Doğa ve İnsan" adlı testte 8 soru vardır. YKS Coğrafya kategorisinde yayınlanan teste 1048 kişi bakmış, 314 kişi ise testi çözmüştür. Testte 0 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "Doğa ve İnsan" adlı testin zorluk seviyesi Kolay olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.
Bilgi
1 - Bilgi İklimi etkileyen faktörleri ve iklimin insan yaşamı üzerindeki etkilerini konu edinen coğrafyanın alt dalı aşağıdakilerden hangisidir?
2 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi insanın doğaya etkisine örnek olarak gösterilemez?
3 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi doğal ortamı oluşturan temel unsurlardan biri değildir?
4 - Bilgi Coğrafya, doğal çevredeki unsurların insanlar tarafından sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını amaç edinir
Aşağıdaki doğal çevre ve kullanım şekli eşleştirmelerinden hangisi yanlış arazi kullanımına örnek gösterilebilir?
(Doğal Çevre / Kullanım Şekli)
5 - Bilgi İnsanoğlunun, doğayla uyumlu ve sürdürülebilir projeleri hayata geçirebilmesi, yaşadığı doğal çevreyi yeterince tanımasından geçmektedir. İşte bu nokta da, insanoğlunun karşısına coğrafya bilimi çıkmaktadır. Coğrafya bilimini, insan ile doğal çevre arasındaki ilişkiyi kendi ilkeleriyle araştıran, inceleyen elde ettiği sonucu bir sentez halinde sunan bir bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. Coğrafya biliminin elde ettiği bulguların, insanların gündelik hayatına gerektiği gibi tatbik edilmesi durumunda etkin bir arazi kullanımı da sağ- lanabilmiş olur. Böylece, doğal kaynaklar hem amacı doğrultusunda kullanılmış hem de gereksiz kullanımın önüne geçilebilmiş olur.
Verilen metinden, aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?
6 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi beşeri coğrafyanın araştırma konularından değildir?
7 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Jeomorfolojiye yardımcı bilimler arasında yer almaz?
8 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi coğrafya biliminin incelediği konulardan birisi değildir?