İlkçağ UygarlıklarıGoogle'da Ara

"İlkçağ Uygarlıkları" adlı testte 15 soru vardır. Tarih Öğretmenliği Alan Bilgisi kategorisinde yayınlanan teste 4179 kişi bakmış, 1164 kişi ise testi çözmüştür. Testte 0 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "İlkçağ Uygarlıkları" adlı testin zorluk seviyesi Orta olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.
Bilgi
1 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi ilkçağda Anadolu'da kurulan devletlerin ortak özelliğidir?
2 - Bilgi Akdeniz ve Ege kıyılarında kurulan Fenike, İyon ve Yunan şehir devletleri kolonicilik yaparken, aynı konumda bulunan Mısır uygarlığında koloni kurulmasına gerek duyulmaması aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?
3 - Bilgi Sınıf farklılıkların görüldüğü ilkçağ toplumlarının bazılarında demokratik bir yönetim sistemi uygulandığına kanıt olarak aşağıdakilerden hangisi gösterilebilir?
4 - Bilgi Anadolu'da yapılan arkeolojik kazılarda, mezarlarda günlük yaşam ile ilgili çeşitli eşyaların da bulunması aşağıdakilerden hangisinin bir göstergesidir?
5 - Bilgi Lidyalıların aşağıdaki özelliklerinden hangisinin, Anadolu'da farklı uygarlıkların etkili olmasını sağladığı savunulabilir?
6 - Bilgi MÖ. XII. yüzyılda Anadolu'ya gelen Friglere ait eserlerin benzerlerinin Trakya'da da bulunması, aşağıdakilerden hangisine kanıt olarak kullanılabilir?
7 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Olimpos tanrılarından biridir?
8 - Bilgi Çivi yazısı ilk kez aşağıdakilerden hangisi tarafından kullanılmıştır?
9 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Cleisthenes reformlarından biridir?
10 - Bilgi Zerdüşt dinine dayanarak devlet yönetiminde hoşgörü ve çoğulculuğun ilke edinilmesi aşağıdaki devletlerden hangisinin özelliklerinden biridir?
11 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Homer destanlarının biçimsel özelliklerinden biri değildir?
12 - Bilgi İnsan ruhunun güçlü duygularını ifade etmekteki ustalığıyla tanınan Eski Yunan trajedi kimdir?
13 - Bilgi İnsanlık tarihinin bilinen ilk güneş takvimi aşağıdakilerden hangisi tarafından geliştirilmiştir?
14 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Augustus devri altın çağının şairlerinden biridir?
15 - Bilgi Roma Cumhuriyeti döneminde ailenin yapısında aşağıdakilerden hangisi görülmez?