Matematik Karışım ProblemleriGoogle'da Ara

"Matematik Karışım Problemleri" adlı testte 16 soru vardır. TYT Matematik ve Kpss Matematik kategorilerinde yayınlanan teste 6707 kişi bakmış, 1033 kişi ise testi çözmüştür. Testte 3 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "Matematik Karışım Problemleri" adlı testin zorluk seviyesi Zor olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.
Bilgi
1 - Bilgi Tuz oranı % 10 olan (x + 1) kg tuzlu su ile tuz oranı % 20 olan 2x kg tuzlu su karıştırılıyor.
Oluşan yeni karısımın tuz oranı % 12 olduğuna göre, x kaçtır?
2 - Bilgi Alkol oranı % 10 olan 45 gram alkol-su karışımı ile alkol oranı % 30 olan 55 gram alkol-su karışımı karıştırılıyor. Elde edilen karışımın tamamı su oranı % 40 olan 100 gram alkol-su karışımı ile karıştırılıyor.
Elde edilen son karışımın alkol oranı yüzde kaç olur?
3 - Bilgi % 80 i alkol olan x litre alkollü suyun alkol oranının % 60 olması için bu karışıma % 20 si alkol olan karışımdan kaç litre eklenmelidir?
4 - Bilgi % 25 i şeker olan 80 gram şeker - su karışımına kaç gram şeker ilave edilirse yeni karışımın şeker oranı % 40 olur?
5 - Bilgi % 20 si şeker olan a gram şekerli su ile % 50 si şeker olan b gram şekerli su karıştırılıyor.
b < a olduğuna göre yeni karışımın şeker yüzdesi aşağıdakilerden hangisi olabilir?
6 - Bilgi Su oranı % 25 olan 48 gram şeker-su karışımından kaç gram su buharlaştırılırsa oluşan yeni karışımın su oranı % 20 olur?
7 - Bilgi Tuz oranı % 30 olan 80 gram tuz-su karışımına kaç gram saf su ilave edilirse oluşan yeni karışımın tuz oranı % 20 olur?
8 - Bilgi 3/5 i tuz olan 60 gram tuzlu suya kaç gram saf su ilave edilirse oluşan yeni karışımın su oranı % 75 olur?
9 - Bilgi Şeker oranı % 25 olan 40 gram şeker - su karışımı ile şeker oranı % 10 olan 50 gram seker - su karışımı karıştırıldıktan sonra oluşan karışıma 10 gram şeker ilave ediliyor.
Buna göre, son durumda oluşan yeni karışımın şeker oranı yüzde kaç olur?
10 - Bilgi % 15 i şeker olan 40 gram şeker - su karışımının 10 gramı buharlaştırılıyor. Daha sonra karışıma şeker oranı % 30 olan 70 gram şeker - su karışımı ilave ediliyor.
Son durumda oluşan yeni karışımın şeker oranı yüzde kaç olur?
11 - Bilgi % 40 ı tuz olan x litre tuz-su karışımına bir miktar tuz ilave edildiğinde tuz oranı % 50 oluyor.
Buna göre, karışıma ilave edilen tuz miktarı başlangıçtaki karışımın içinde bulunan tuz miktarının kaç katıdır?
12 - Bilgi % 60 ı tuz olan x gram ağırlığındaki karışımının yarısı ile % 40 ı tuz olan 2x gram ağırlığındaki karışımının 1/4 ü karıştırılıyor.
Oluşan yeni karışımın tuz oranı yüzde kaçtır?
13 - Bilgi Tuz oranı % 20 olan x gram tuz - su karışımı ile tuz oranı % 30 olan y gram tuz - su karışımı karıştırıldığında oluşan yeni karışımın tuz oranı % 28 oluyor.
Buna göre, x/y oranı kaçtır?
14 - Bilgi % x i tuz olan a gram tuz - su karışımı ile % a sı tuz olan x gram tuz - su karışımı karıştırılıyor.
Oluşan yeni karışımın tuz yüzdesi aşağıdakilerden hangisidir?
15 - Bilgi % 30 u şeker olan m litre şeker - su karışımı ile % 90 ı şeker olan n litre şeker - su karışımı karıştırıldığında oluşan yeni karışımın şeker oranı % 60 oluyor.
Buna göre, % 20 si şeker olan m litre şeker - su karışımı ile % 80 i şeker olan n litre şeker - su karışımı karıştırılırsa oluşan karışımın şeker oranı yüzde kaç olur?
16 - Bilgi