Sözcükte Anlam TestiGoogle'da Ara

"Sözcükte Anlam Testi" adlı testte 13 soru vardır. Ygs Türkçe ve Kpss Türkçe kategorilerinde yayınlanan teste 18368 kişi bakmış, 4542 kişi ise testi çözmüştür. Testte 3 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "Sözcükte Anlam Testi" adlı testin zorluk seviyesi Kolay olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.
Bilgi
1 - Bilgi I. Bu karamsarlık rüzgârının nereden estigi belirsiz.
II. Kitabın sonlarına dogru iyice heyecanlandım.
III. Hayal dünyasının yokuslarına tırmanmaktan çekinmiyordu.
IV. Eski hesapları yeniden açarak canımızı sıktı.
V. Uzak ülkelere duydugu merak gittikçe arttı.
Yukarıdaki cümlelerin hangilerinde gerçek anlamının dısında kullanılmıs bir sözcük yoktur?
2 - Bilgi Bes yönetmenin bir araya gelip çektikleri bu ilginç filmde birbirinden farklı tarzlara sahip her yönetmenin, farklı sahnelerdeki kendilerine ait fırça darbeleri iyi bir sinema seyircisi tarafından hemen ayırt edilebiliyor.
Bu cümledeki altı çizili sözle, yönetmenlerle ilgili olarak anlatılmak istenen asagıdakilerin hangisidir?
3 - Bilgi Asagıdaki cümlelerin hangisinde yansıma bir sözcük kullanılmıstır?
4 - Bilgi Asagıdaki cümlelerden hangisindeki altı çizili sözcük terim degildir?
5 - Bilgi Asagıdaki cümlelerin hangisinde ad aktarması vardır?
6 - Bilgi Orada ormanlar yemyesildir, çam kokar. Rüzgarın ugultusu kus cıvıltılarını bastıramaz. Umut dolu yürekler çapalar topragı. Anıların, bal tadında olanları, nefes aldıranları, içine bir ölçek hüzün katılmayanları hep oralara aittir.
Bu parçada asagıdakilerin hangisi yoktur?
7 - Bilgi Siirlerinde ses güzel, sözcükler art arda inci taneleri gibi dizilmis, ama bu siirlerin her biri düsünce yoksulu. Bu yüzden, anlamla üslubun kusursuz birlikteligi sayesinde okurun yüregine islenen o büyük siirlerin arasına katılmaları imkansız görünüyor.
Bu parçada geçen "düsünce yoksulu" sözü ile siirlerin hangi özelligi belirtilmistir?
8 - Bilgi I. Kelime, kelime grubu veya cümlelerin eserde bulundugu yere göre anlam kazanması (Baglam)
II. Aralarında benzerlik ilgisi bulunan iki kavramdan birinin, digerinin yerine ya da digeriyle ilgili olarak kullanılması (Ad aktarması)
III. Bir metni olustururken dil ögelerinin ifade ettikleri durumlar arasında anlam bagıntılarının da bulunması (Bagdasıklık)
IV. Bir sözün benzerlik dısındaki bir ilgiyle baska bir söz yerine kullanılması (Deyim aktarması)
Yukarıdaki açıklamalarla birlikte verilen kavramlardan hangi ikisi yer degistirirse yanlıslık giderilmis olur?
9 - Bilgi "Uzun zamandır niçin öykü yazmıyorsun?" diyen dostlarıma: "Istedigim an giyebilecegim bir elbise gibi görüyorum öyküyü, belki de bundan!" diye cevap veriyorum.
Bu cümlede yazar, öykü için "istedigim an giyebilecegim bir elbise" benzetmesiyle asagıdakilerin hangisini vurgulamıstır?
10 - Bilgi Ailemin ya da arkadaslarımın degerlendirmeleri benim için çok önemlidir. Bu degerlendirmeleri ciddiye alırım, bunlar üzerinde düsünür, bunlardan sonuçlar çıkarırım. Ulastıgım her sonuç, duvardaki bir çatlagı kapatır.
Parçada geçen "duvardaki bir çatlagı kapatmak" sözü ile anlatılmak istenen asagıdakilerin hangisidir?
11 - Bilgi
12 - Bilgi
13 - Bilgi Küçük ya da önemsiz görülen bir ayrıntıdan yola çıkan yazar, onu kafasında evirip çevirip yeniden kurar. Bu, bir bakıma var olana, yeniden üretme asamasındaki yazarın kendi nefesini üflemesidir.
Bu parçada altı çizili sözle anlatılmak istenen asagıdakilerden hangisidir?