Tebrikler! Testin en başarılı üyesi ~Hatice Kavun 104 puan
Birlikte sinemaya giden bir grup arkadaş toplam ücreti paylaşacaklardır. Ancak 2 kişinin parası olmadığı için diğerler arkadaşlar toplam ücreti ilk duruma göre kişi başı %40 artış ile ödeyeceklerdir.
Buna göre bu grupta kaç kişi vardır?
Boş Bırak
Bir satıcı aldığı ürünlerinin 2/5 "sini %40 kârla, geri kalanını ise %10 zararla satmıştır.
Satıcının tüm ürünlerin satışından kâr-zarar durumu nedir?
Boş Bırak
Bir televizyonun satışında %18 KDV uygulanmaktadır.
Buna göre KDV hariç fiyatı 1200 lira olan televizyonun KDV"li satış fiyatı kaç liradır?
Boş Bırak
Trafik cezalarında tebligat tarihinden sonra 15 gün içinde ödenen cezalarda %25 indirim uygulanmaktadır.
180 lira trafik cezası gelen bir kişi bu cezayı tebligat tarihinden sonra 15 gün içinde öderse cezası kaç lira olur?
Boş Bırak
Bir otomobil firması değeri 30 000 lira olan bir otomobile %60 ÖTV ve ÖTV"li fiyat üzerinden %18 KDV ekleyerek satış fiyatı belirlemektedir.
Buna göre bu otomobilin satış fiyatı kaç liradır?
(ÖTV: Özel Tüketim Vergisidir.)
Boş Bırak
Bir cep telefonu operatörü son ödeme tarihi geçen faturalarda hizmet bedeli olarak 8 lira ve son ödeme tarihinden sonraki geciken her ay için fatura tutarının aylık %4"ü kadar gecikme cezası almaktadır.
Faturası 60 lira olan bir kişi bu borcu son ödeme tarihinden 4 ay sonra ödediğinde kaç lira öder?
Boş Bırak
Sezonda ürünlerinin etiket fiyatını maliyet fiyatı üzerinden %60 kâr ile belirleyen bir mağaza, sezon sonunda bu ürünlerin etiket fiyatına %50 indirim yapmıştır.
Buna göre sezon sonunda satılan ürünlerde maliyet fiyatına göre yüzde kaç zarar edilmiştir?
Boş Bırak
Bir doğal gaz şirketi zamanında ödenmeyen bir faturada ilk ay %5, sonraki her ay ise bu fatura üzerinden aylık %2 gecikme bedeli almaktadır.
360 TL doğal gaz faturası olan bir aile, faturasını zamanı geçtikten tam 5 ay sonra ödediğinde bu fatura için toplam gecikme bedeli kaç lira olur?
Boş Bırak
Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerden biri öldüğünde mirasın 1/4 ’i eşe, kalan miras ise çocuklar arasında eşit paylaştırılır.
Murat Bey’in öldüğünde 600 000 lira değerinde mal varlığı eşi ve dört çocuğuna medeni kanun çerçevesinde paylaştırılacağına göre bir çocuğa düşen miras eşe düşen mirastan kaç lira eksiktir?
Boş Bırak
Bebeklere tek seferde verilen ilacın bir ölçeğinin süspansiyon hacmi mililitre olarak vücut ağırlığı ile doğru orantılıdır.
Ağırlığı 5600 gram olan bir bebeğe 2,1 mililitre süspansiyon verildiğine göre ağırlığı 8 kilogram olan bebeğe kaç mililitre süspansiyon verilmelidir?
Boş Bırak
Şeker oranı %15 olan 200 gr şekerli su ile şeker oranı %30 olan kaç gr şekerli su karıştırılırsa yeni karışımın şeker oranı %25 olur?
Boş Bırak
Bir öğretmenin brüt maaşından %20 gelir vergisi, %3 emekli sandığı ve %1,2 diğer vergiler için kesintiler yapıldığında net maaşı 2653 lira olmaktadır.
Buna göre öğretmenin brüt maaşı kaç liradır?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

Yorum Yaz