Tebrikler! Testin en başarılı üyesi Fırat Han Göl 28 puan
Aşağıdaki seçeneklerden hangisi kültürün işlevlerinden değildir?
Boş Bırak
Bir toplumda bazı kültür unsurları herkes tarafından, bazıları ise bölgelere ve kesimlere göre kazanılır. Genel ve özel unsurlar olarak sınıflandıracağımız bu kazanımlar, bireylerin ihtiyaçlarına göre oluşur.
Aşağıdaki kültür unsurlarından hangisi genel kazanımlar arasında yer alır?
Boş Bırak
Aşağıdakilerden hangisi kültürün özelliklerinden biri değildir?
Boş Bırak
Kültür düz bir yaşam tarzı oluşturmaz; düşünsel ve duygusal bütün yönlerimizi doldurur ve biz bu dolulukla yaşadıklarımızın tadına varır, kendimizi bu şekilde tanımlarız.
Paragrafta hakkında açıklama yapılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?
Boş Bırak
Vatan-millet ideallerini, şarkısına-halısına, sokağına-çarşısına, ilmek ilmek işleyen bir toplumu, hangi zorluk esir alabilir, hangi düşman yenebilir? Kurtuluş Savaşında destan yazanları anlayabilmek için, aynı kültürel değerleriyle yaşıyor olmak gerekir.
Paragraftan çıkarılabilecek sonuç aşağıdakilerden hangisi olabilir?
Boş Bırak
İnsanlar, bayram kutlamalarında, düğün törenlerinde, cenaze merasimlerinde bir araya gelirler. Bir yandan acılarını ve sevinçlerini paylaşırlar, bir yandan da genç nesillere birlikteliğin önemini yaşatırlar.
Bu paragraftan çıkarılabilecek en uygun yargı aşağıdakilerden hangisidir?
Boş Bırak
Bir toplumda hakim olan değerleri yaşama aktaran kültür unsurları vardır; bayrak, hukuk, dil gibi. Bu tür kültür unsurları, aynı zamanda toplumsal bütünlüğün güvencesini oluşturur.
Paragrafta açıklanan kültür unsuru aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilir?
Boş Bırak
Günlük yaşamda, geniş kitlelerce hızla benimsenip tüketilen, kültürel oluşumlar vardır. Bu kültürel oluşumda sinema, moda, televizyon dizileri, spor ve magazin programları gibi araçlarla yeni imajlar, düşünceler ve tutumlar, yeni davranış biçimleri ve alışkanlıklar üretilir.
Paragrafta açıklanan kültürel süreç aşağıdakilerden hangisidir?
Boş Bırak
Kültürlerarası etkileşim sonucunda gerçekleşir. Kişi kendi kültürel ögeleri ile karşılaştığı yeni kültür ögelerini kendinde birleştirir.
Paragraftaki açıklamalar aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilir?
Boş Bırak
Yurt dışına dil eğitimi için giden bir birey, gördükleri karşısında “Benim ülkemde de bu var.”, “Bu niye böyle?”, “Niçin bu şekilde davranıyorlar?” gibi cümleler kurarak katıldığı yeni ortamla ilgili hayıflanmaktadır.
Bu paragrafta dile getirilen bireyin durumu aşağıdaki kavramlardan hangisi ile açıklanabilir?
Boş Bırak
Çarşıda, pazarda, tabela yazılarında, konuştuğumuz kelimelerin arasında, giyim ve davranış biçimimizde, bize ait olmayan çok şey var. Kültürün yabancı kültür unsurlarından etkilenmesi ve etkilemesi durumudur.
Verilen açıklama aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ilgilidir?
Boş Bırak
Varlık gerekçesini yitirmiş bir kültür, yeni durumlar karşısında kendini güncelleme becerisi gösteremez. Yapacağı tek şey, elde kalan ögelerle kültürel uyarlamalar yapmaktır. Günümüzde, kültür emperyalizmi ile karşılaşan toplumların yaşadıkları, bundan başka bir şey olmasa gerek.
Paragrafta dikkat çekilen kültürel durum için, aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilir?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

Yorum Yaz