"Toplumsal Kurumlar" adlı testte 11 soru vardır. YKS Felsefe ve Sosyoloji 11 kategorilerinde yayınlanan teste 1119 kişi bakmış, 238 kişi ise testi çözmüştür. Testte 1 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "Toplumsal Kurumlar" adlı testin zorluk seviyesi kolay olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin (şıkkın üstüne tıklayarak işaretleme yapabilirsiniz) ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.

Toplumsal KurumlarGoogle'da Ara

Bilgi
1 - Bilgi Toplumsal kurumlar bir yönüyle somut, bir yönüyle soyuttur. İnsanlar arası ilişkiler sonucu ortaya çıkan toplumsal kurumlar, oluşturduğu kuruluşlar ile somut bir yapıya dönüşürler.
Paragrafa göre sırasıyla kurum ve kuruluş için aşağıda verilen örneklerden hangisi yanlıştır?
Boş Bırak
2 - Bilgi İnsanların ihtiyaçlarının sınırsız olmasına karşılık mal ve hizmetlerin üretildiği doğa, emek, sermaye gibi kaynaklar ise sınırlıdır. İnsanoğlunun çabası bu sınırsız ihtiyaçlar ile kıt kaynaklar arasında denge kurmaktır.
Bu çabada insana yardımcı olan kurum aşağıdakilerden hangisidir?
Boş Bırak
3 - Bilgi İnsanlar arasındaki fikir ve çıkar ayrılıkları herkesin yararına, genel çıkarı ve ortak iyiliğini sağlayamaya yönelik bir yapılanmayı gerekli kılar. Bu yapılanma da bir takım ilişki kalıplarını ve kurallarını ortaya çıkarır. Toplumda düzenin sağlanmasına yönelik ve yönetimin gerçekleştirilmesi için ortaya konan yerleşmiş ilişki kalıpları kurumsal bir yapıyı oluşturur.
Parçada ifade edilen toplumsal kurum aşağıdakilerden hangisidir?
Boş Bırak
4 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi üretim için gerekli olan hammadde ve enerjinin elde edildiği temel kaynaktır?
Boş Bırak
5 - Bilgi Evlenen erkeğin, kadının aile çevresine katılması ve onlarla aynı evde yaşaması anaerkil toplumlarda daha çok görülür.
Bu tür evlilikler aşağıdaki kavramlardan hangisi ile ifade edilir?
Boş Bırak
6 - Bilgi Afrika’nın ilkel kabilelerinde ve Avrupa’nın en modern toplumlarında aile farklı özelliklere sahip olsa da, tüm toplumlarda var olan bir kavramdır.
Burada anlatılan durum ailenin hangi özelliğiyle ilgilidir?
Boş Bırak
7 - Bilgi Toplum olmanın temelinde insan ihtiyaçlarının karşılanması yatar. İhtiyaçlar doğrultusunda oluşan yapılanmalar üst yapıda birleşir. Üst yapı dediğimiz bütünlük ise toplum olmanın kendisidir. Sözü edilen ihtiyaç yapılanmaları ise, toplumsal kurumları oluşturur. Bundan dolayıdır ki, her hangi bir kurumda oluşabilecek aksaklık, toplumsal bütünlüğün tümünü etkileyebilir.
Paragraftan, aşağıdaki sonuçlardan hangisi çıkarılamaz?
Boş Bırak
8 - Bilgi Toplum, insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için oluşan kurumlardan meydana gelen bir bütündür. İnsanların üretim süreçlerini ve ihtiyaçlarını karşılayan ekonomi; duygu, düşünce ve beklentilerin yansıtıldığı sanat; toplumsal düzeni sağlamayı amaçlayan siyaset gibi.
Açıklamaya dayanarak, bir toplumdaki kurumlarla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisinin söylenmesi doğru değildir?
Boş Bırak
9 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi aile kurumunda ortaya çıkan değişimlerin nedenleri arasında yer almaz?
Boş Bırak
10 - Bilgi “Toplumsal kurumlar evrensel olmalarına rağmen, somut yapılanmaları toplumlara göre değişir.”
Buna göre, kurumsal yapılanma farklılıklarının en önemli nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir?
Boş Bırak
11 - Bilgi Bir insanın doğumundan ölümüne kadar her yönünü, doğrudan ve dolaylı yönden etkileyen en önemli kurum ailedir. Biyolojik yapımızdan, duygusal yönümüze; dilimizden, dinimize kadar, her zaman yanımızda ailemiz vardır. Bir yandan bizi topluma taşır, diğer yandan da toplumu bize taşıma görevini üstlenir.
Buna göre aile için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Boş Bırak

1 Yorum

  • abdulrezzak dedi ki:

    allah razı olsun çok güzel testti teşekkürler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.