Tebrikler! Testin en başarılı üyesi tolga toprak 331 puan
Annesiyle birlikte gezmeye giden bir çocuk, caddede karşıya geçerken kırmızı ışık yandığı için duran arabaları görünce "Anne bak ben geçiyorum diye tüm arabalar durdu" demiştir.
Bu durumda Piaget'ye göre söz konusu çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemi ve annesine söylediklerinin örnek oluşturduğu kavram aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla doğru olarak verilmiştir?
Boş Bırak
Eline aldığı kalemi kılıç gibi sallayarak arkadaşlarıyla oyun oynayan bir öocuğun bu durumu, Piaget'ye göre aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Şimsek çaktığında "Birisi bizim resmimizi çekiyor." diyerek saçlarını düzelten bir çocuğunda bu durumu Piaget'nin kuramında yer alan aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek oluşturur?
Boş Bırak
Goleman'a göre duygusal zeka beş farklı ögeden oluşmaktadır ve bu ögelerden biri de "özbilinç"tir.
Aşağıdakilerden hangisinin bu ögeye ilişkin doğru bir ifade olduğu söylenebilir?
Boş Bırak
Üç yaşındaki Arzu, televizyonda yayımlanan bir reklamda gördüğü ineğe "kuçu kuçu" demiştir. Bunun üzerine annesi onun köğek değil inek olduğunu söylemiştir. Birkaç gün sonra Arzu televizyonda bir at görmüş ve "Anne bak inek" demiştir.
Bu durum Piaget'nin kuramında ele alınan aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Bir yaşından küçük çocuklarla saklambaç oynamanın mümkün olmaması Piaget'ye göre aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Kel insanların saçlarının olmadığını bilen Burcu, saçlarını kazıtan amcasına da kel demiş, ancak bşr sonraki görüşünde amcasının uzayan saçlarını görünce her saçı olmayanın kel olmadığını öğrenmiştir.
Buna göre Burcu'nun kel olanlarla olmayanları ayırt etmeyi öğrenmesi Piaget'nin bilişsel gelişim kuramında ele alınan aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
8. ve 9. soruları aşağıdaki metne göre cevaplayın
Mustafa bey arabasını temizlerken oğlu Ulaş'ı arabanın ön koltuğunda kucağına almış ve Ulaş, babasının kucağından inmeye çalışırken tesadüfen kornaya basmıştır. Kornanın sesinden çok keyif alan Ulaş bir süre sürekli kornaya basmış, ancak daha sonra kornaya basmaktan çok keyif almamaya başlamıştır.
Buna göre Ulaş'ın sürekli kornaya basması Piaget'in zihinsel gelişim kuramında ele alınan aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Bu durumda Ulaş'ın bür süre sonra kornaya basmaktan çok keyif alamaması Piaget'nin bilişsel gelişim kuramında ele alınan aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Leyla Hanım, eşit miktardaki iki oyun hamurundan birini kızı Berna'ya, dolapta kitap düştüğü için şekli bozulmuş olan diğer hamuru da kızının aynı yaştaki arkadaşı Burçin'e vermiştir. Bunun üzerine Berna, annesine "Ona çok hamur verdin." diyerek ağlamaya başlamıştır.
Bu durumdan hareketle Berna'nın Piaget'nin kuramında el alınan aşağıdaki bilişsel özelliklerden hangisini kazanamamış olduğu söylenebilir?
Boş Bırak
Biyoloji dersinde enzimlerin çalışma mekanizmasını anlatan Çiğdem öğretmen, "Her enzim sadece bir tür maddeye etki eder." der. Bunun üzerine öğrencilerinden Esin, "Tıpkı her arabanın kendi anahtarıyla çalışması, başka anahtarlarla çalıştırılmaması gibi." der.
Esin'in bu söylediklerinden hareketle Piaget'nin kuramında ele alnın aşağıdaki bilişsel özelliklerden hangisini kazandığı söylenebilir?
Boş Bırak
İbrahim Bey, kızı Berfin'e lego parçalarının nasıl birleştirileceğini uzun uzun anlatmış ancak Berfin bir türlü legoların nasıl birleştirildiğini öğrenememiş. Bunun üzerine İbrahim Bey lego parçalarını Berfin'e vermiş ve onları birleştirmesini sağlamıştır.
Bu durumdan hareketle Berfin'in, Bruner'in kuramında ele alınan aşağıdaki dönemlerden hangisinde olduğu söylenebilir?
Boş Bırak
Stenberg'in üç boyutlu zeka kuramına göre, zeka gerektiren bir davranış çevresel bağlam, önceki yaşantılar ve bilişsel süreçler olmak üzere üç faktörü içerir. Buna göre,
I. Kırsal bölgelerde yaşayan kişilerle, şehirlerde yaşayan kişilerin davranışlarının farklı olması
II. Daha önceden balıkçı teknesi kullanmış olan birinin sürat teknesi kullanmada başarılı olması
III. Batı kültürüyle yetişen kişilerle, doğu kültüründe yetişen kişilerin davranışları arasında farklılıklar olması
IV. Atış talimi yaptığı atışın isabet düzeyine ilişkin bilgi verilen askerin daha sonraki atışlarında daha başarılı sonuçlar elde etmeleri
durumlarından hangisi veya hangileri "çevresel bağlam" kapsamında açıklanması mümkündür?
Boş Bırak
Metin bey beş yaşındaki kızı Ebru'yu kreşten alıp eve götürürken Ebru'ya "Bugün öğle yemeğinde ne yedin kızım?" diye sorduğunda Ebru, yemeğin sonunda puding yediğini ancak daha önce yediklerini hatırlayamadığını söylemiştir.
Piaget'nin bilişsel gelişim kuramından hareketle Ebru'nun öğlen yemeğinde yalnız son yediği pudingi hatırlaması aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Deniz hanım, üç yaşındaki kızı Nazlı'nın kreşe başladıktan kısa bir süre sonra düşünce yapısında pozitif yönde önemli bir farklılaşma olduğunu görerek büyük bir şaşkınlık yaşamış ve bu durumu psikoloji öğretmeni eşiyle paylaşmıştır.
Buna göre eşinin, Deniz Hanım'ın şaşırmasına yol açan durumu bilişsel gelişimle ilgili aşağıdaki kavramlardan hamgisiyle açıklaması beklenir?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

2 Yorum

  1. fuat 26/11/2015 10:58

    cevapları var , çözümleri yok

  2. ezgi 10/12/2013 08:44

    cevapları neden yok

Yorum Yaz