Tebrikler! Testin en başarılı üyesi ceyhun tüfekçi 258 puan
Gelişim psikolojisinin temel kavramlarına ilişkin aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır
Boş Bırak
Özellikle son elli yıldır modern tarım uygulamasına geçilmesiyle birlikte tarımda yoğun bir şekilde ilaç, gübre, hormon gibi kimyasal ürünler kullanılmaya başlanmıştır. Bu kimyasallari tarım ürünlerinin verimini arttırmakta ve ürünlerin daha uzun süre çürümeden dayanmasını sağlamaktadır. Ancak bu işin başka bir yüzü daha vardır. Bu kimyasalların kullanılmaya başlandığı yıllardan bu yana üretilen ürünlerin tüketilmesine bağlı olarak insanlarda bir takım bedensel ve zihinsel hastalıklar görülmeye başlamıştır. Bu durumdan kaynaklı olarak kanser vakalarının arttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hatta bilim çevreleri tarafından bu ürünlerin tüketilmesi sonucunda insanların hormanal dengelerinin bozulmaya başladığı ifade edilmektedir.
Bu durumdan hareketle kimyasal ürünler kullanılarak üretilen ürünlerin tüketilmesi sonucunda insanlarda bedensel ve zihinsel hastalıkların, kanserlerin ve hormonal bozuklukların ortaya çıkması, gelişime özgü aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Biyoloji ile ilgili bir internet sitesinde yer alan açıklamada, fil yavrularının doğduktan sonraki ilk yarım saat içinde ayağa kalkmak zorunda oldukları, eğer bu süre içinde ayağa kalkamazlarsa daha sonra ayağa kalkmalarının çok zor ya da imkansız olduğu ileri sürülmektedir.
Bu durum gelişimle ilgili aşağıdaki kavramlarda hangisi ile açıklanabilir?
Boş Bırak
Erken doğumla dünyaya gelen bir bebeğin hayati fonksiyonlarının yerinde olduğu, fakat dış deri tabakasını tam olarak oluşmadığı için bir süre küvözde tutulması gerektiği belirtilmiştir.
Bu durun aşağıdaki gelişim ilkelerinden hangisiyle en iyi şekilde açıklanabilir?
Boş Bırak
Üniversite birinci sınıf öğrencisi Selçuk ve Deniz bir yıl aynı İngilizce kursuna devam etmişlerdir. Yaz tatilinde İngiltere'ye giden Deniz dönem başında yapılan dil sınavında Selçuk'tan daha başarılı olmuştur.
Dönem başında yapılan dil sınavında Deniz'in Selçuk'tan daha başarılı olması, gelişimle ilgili aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
Fiziksel gelişimi yaşıtlarına göre geri olan Mesut, ergenliğe geç girmiş ve arkadaşlarının ince sesi ve çocuksu davranışlarıyla alay etmeleri nedeniyle olumsuz bir benlik algısı geliştirmiştir.
Buna göre Mesut'un olumsuz bir benlik algısına sahip olması, aşağıdaki gelişim ilkelerinden hangisiyle ilişkilidir?
Boş Bırak
Down sendromu kalıtsal bir hastalıktır ve bu hastalıkla doğan çocuklar zihinsel açıdan engellidir. Ancak uygun bir eğitim aldıklarında birçok şeyi öğrenebilmektedirler. Diğer taraftan down sendromu gşbş kalıtsal bir hastalığı olmayan bir çocuk iyi bir eğitim almadığında zihinsel açıdan alt seviyede kalabilir.
Bu açıklamadan hareketle zihinsel gelişimde aşağıdaki faktörlerden hangisinin daha önemli olduğu söylenebilir?
Boş Bırak
İlköğretim öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmada okul öncesi eğitimin yaygın olmadığı, sosyal kültürel açıdan geri olan çevrelerde yetişen çocukların zihin ve dil gelişmlerinin, okul öncesi eğitimin yaygın olduğu sosyo-kültürel açıdan ileri çevrelerde yetişen yaşıtlarından her zaman daha geride kaldığı ve ilerleyen yıllarda bu farkın kapatılmasının mümkün olmadığı saptanmıştır.
Bu durumda okul öncesi dönem, zihin ve dil gelişimi açısından aşağıdakilerden hangisiyle nitelendirilebilir?
Boş Bırak
İnsanın cinsiyeti anne ve babasından gelen genler tarafından belirlenir. Ancak insan, cinsiyet özelliklerini nasıl kullanacağına ilişkin ipuçlarını sadece anne ve babasından almaz. Etrafındaki diğer insanlar bu konuda etkin rol oynar.
Bu açıklamada aşağıdaki gelişim ilkelerinden hangisi vurgulanmaktadır?
Boş Bırak
Okul öncesi dönemde resim yapma, kalem tutma gibi etkinlikler yapmadan okula başlayan çocukların düzgün çizgi çizmede zorlandığı gözlenebilir. Bu durumdaki çocuklara öncelikle kalın kalemler ve kalın fırçalarla çizim ve resim yapma alıştırmaları uygulanmalıdır.
Buna göre okul öncesi dönemde bazı etkinlikleri yapmadan okula başlayan çocukların düzgün çizgi çizmemeleri, aşağıdakilerden hangisiyle daha iyi açıklanabilir?
Boş Bırak
Aşağıdakilerden hangisinin gelişim psikolojisinde ele alınan hazırbulunuşluk kavramına örnek oluşturduğu söylenebilir?
Boş Bırak
I. Çozuk yazı yazmaya hazırdır.
II. Çocuğun parmakları kalem tutabilecek kadar büyümüştür.
III. Yazı yazan kişiler çocuğun dikkatini çeker ve çocuk onları izler.
IV. Çocuğun parmak ve elleri kalemle yazı yazabilecek olgunluğa ulaşmıştır.
Yukarıdaki davranışların gerçekleşme sırası aşağıdaki seçeneklerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?
Boş Bırak
Aşağıdakilerden hangisinin gelişime yönelik Hristiyan bakış açısını yansıttığı söylenebilir?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

1 Yorum

  1. Gülbağ 14/01/2021 05:30

    çok verimli bir test teşekkürler :)

Yorum Yaz