Tebrikler! Testin en başarılı üyesi elif çapar 183 puan
“Arkamda bıraktığım seksen yıl süresince her ama her günüme aynı şekilde başlamayı huy edinmiştim.” cümlesinde “huy edinmiştim” yerine aşağıdakilerden hangisini koyarsak, bu cümleyi, “ama olmadı” sözü ile bitirebiliriz?
Boş Bırak
“...öğrenmiş olmalıydın; ...iki yıldır bu işte çalışıyorsun.” sözleri, en uygun biçimde aşağıdakilerden hangisi ile tamamlanabilir?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerden hangisinde “bulmak” eylemi, ötekilerden farklı anlamda kullanılmıştır?
Boş Bırak
Aşağıdakilerin hangisinde “ara” kelimesi, başka kelimeyle birlikte deyimleşmiştir?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerde geçen deyimlerden hangisi yanlış anlamda kullanılmıştır?
Boş Bırak
“Özlem” kelimesi aşağıdaki cümlelerin hangisinde “Bir kimse ya da şeye karşı duyulan bir daha görmek ya da yeniden kavuşmak isteği” anlamı dışında kullanılmıştır?
Boş Bırak
“Okulumuz Dicle’nin durmadan akan, zaman zaman taşkın, bulanık zaman zaman ... sularına bakıyordu” cümlesinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi konursa anlam bütünlüğü sağlanır?
Boş Bırak
“Denilebilir ki, buraların en çalışkan, en becerikli, en yırtıcı adamıdır. Ekmeğini taştan çıkarır.” Bu söz, aşağıdakilerden hangisiyle sürdürülürse, kendisinden söz edilen kişinin olumsuz bir yönü de belirtilmiş olur?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerden hangisinde “boş” kelimesi “Elimde mutlaka bir iş olmalı, boş oturmasını sevmem.” cümlesindekiyle aynı anlamda kullanılmıştır?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “gibi” kelimesi, ”Sanki bütün bunları yapan o değilmiş gibi gayet sakindi.” cümlesindeki ile aynı anlamda kullanılmıştır?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

2 Yorum

  1. SrkNsl_Babaç
    SrkNsl_Babaç 31/07/2014 08:34

    3.Soruda bir yanlışlık var iki şık keşfetmek anlamında diğer üç şık icat,buluş anlamında..

  2. seda 18/11/2012 06:16

    Harika teşekkürler

Yorum Yaz