Tebrikler! Testin en başarılı üyesi CR7 68 puan
Dış kapının kemeri altından Tac Mahal’e bakıyoruz. Servili bir su kanalının sonunda onun klasik olduğu kadar esrarlı güzelliği ve bilhassa hatırası, bizi kendisine doğru çekiyor. Geniş bir mermer taraça ortasında büyük bir kubbe ve yanında daha küçük kubbeler... Nispetlerinde o kadar ahenk var ki uzaktan görülen o sadelik, yaklaştıkça bir ihtişam manasına bürünüyor. Kapı eşiğinde ise ulu ve baş döndürücü bir heybete dönüşüyor.
Yazarın bu şekilde bir yazı yazmak için aşağıdaki metin türlerinden hangisinin özelliklerini bilmesi gerekir?
Boş Bırak
Aşağıdakilerden hangisi gezi yazarının amaçlarından değildir?
Boş Bırak
I. Anlatımın samimi ve canlı olmasına dikkat eder.
II. Gezi yazısını fotoğraf, resim gibi materyallerle destekler.
III. Betimleyici anlatımdan yararlanır.
IV. Kültüre, araştırmaya önem verir.
V. Anlatımda kapalılığı önemser.
Gezi yazısı yazmak isteyen bir yazar, yukarıdaki açıklamalardan hangisini dikkate almaz?
Boş Bırak
Kale civarında bir güzel dinlenip Akdamar’a gitmek üzere yola koyulduk. Karşımızda Gevaş Sıradağları karlı zirveleriyle bir harika görünüyor. Yolculuğun tamamına yakını göl manzaralı. Yeşil otlaklarda tereyağı, peynir, taze süt ve yayla etinin kaynağı koyun ve sığır sürüleri otluyor. Pazar olduğu için piknikçiler de boş durmamış. Kıyı boyunca mangal ve semaver başları cıvıl cıvıl. Kıyıya sıfır kahvaltı salonları, Alanya’daki beş yıldızlı oteller gibi dip dibe uzayıp gidiyor.
Bu parçayla ilgili aşağıdaki çıkarımlardan hangisi yapılabilir?
Boş Bırak
Aşağıdaki açıklamalardan hangisi gezi yazıları için söylenemez?
Boş Bırak
Boş Bırak
Aşağıdaki seçeneklerin hangisinde öğretici metin türlerine ait eserler bir arada verilmiştir?
Boş Bırak
Arabalarımız 16 katlı “Özbekistan Mihmanhanası” önünde durduğu zaman, güneş bir iki minare boyu ancak yükselmişti. Gördüm ki Özbekistan Mihmanhanası, etrafını kuşatan geniş caddelere, birkaç metre yükseltilen yığma bir düzlükten bakıyor. 16 katlı Özbekistan Mihmanhanası, modern bir otel. Meydanın bir köşesinde, kocaman bir havuzun sayısız fıskiyelerinden şakırdayarak dökülen suların ince musikisi, kuş cıvıltılarıyla birlikte, etrafa perde perde yayılıyor. Ve o serin meydanı süsleyen iri güller, sabah mahmurluğuyla yüzümüze gülümsüyorlar. İki bin kişilik Özbekistan Mihmanhanasında, bizim için ayrılan odalarımıza çekildik.
Bu parçanın anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Boş Bırak
Erzurum; Türk tarihine, Türk coğrafyasına 1945 metreden bakar. Şehrin macerası düşünülürse bu yükseklik daima göz önünde tutulması gereken bir özellik kabul edilir. Malazgirt Zaferi’nin açtığı yoldan yeni vatana giren cetlerimizin ilk fethettikleri büyük merkezî şehirlerden biridir. Hür ve müstakil yaşamak iradesi ilkin bu kartal yuvasında kanatlanır. Atatürk Erzurum’dan işe başlar. Tıpkı ilk fatihler gibi oradan Anadolu’nun içine doğru yürür; oradan başlayarak yurdumuzu milletimizin tarihî hakları adına yeni baştan fetheder.
Bu parçadan Erzurum’la ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?
Boş Bırak
Aşağıdaki sanatçılardan hangisinin gezi yazısı türünde bir eseri yoktur?
Boş Bırak
Çağlayan sesleri ile gönül oyalayıp renklerine, resimlerine doyamadığımız bu şeyin adına tabiat diyoruz. Burada tabiatın her türlüsü var: Lübnan çamları, yetişen yaylaları ile dağ ve orman tabiatı, denize yukarıdan bakan ve çağlayan döken sonra uzaklarda alçala alçala geniş ve derin bir kumsalda eriyen yalısı ile eşsiz bir kıyılar tabiatı. Sağa döndüğünüzde gözlerinizi görünmez çizgileri ile dinlendiren, sola baktığınızda hayalinizi enginler rüyası içinde sallayan deniz tabiatı iki taraça ile Toros eteklerine doğru geniş, düz avlık ve seyranlık ova tabiatı, hepsi, her çeşidi var.
Bu parçada gezi yazılarının aşağıda belirtilen özelliklerinden hangisi görülmez?
Boş Bırak
Rio Havaalanı’na iner inmez boğulacak gibi oldum. Paris’te akşam uçağa binerken sıcaklık eksi on dereceydi; Rio’da, gün doğumunda gölgede kırk. Nem oranıysa yüzde seksen. Takside giderken kenti kuzeyden güneye doğru ikiye bölerek kendimce bir planlama yaptım. Sivri tepeler ile okyanus arasına sıkışıp kalmış modern bir kent Rio. Tünellerden geçtik. Gökdelenler, geniş caddeler, yeşil tepelere tünemiş gecekondular... Sonra Copacabana… Göz alabildiğine uzanan kumsal...
Bu parçayla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

Yorum Yaz