"İlkçağ Uygarlıkları" adlı testte 15 soru vardır. Tarih Öğretmenliği Alan Bilgisi kategorisinde yayınlanan teste 4542 kişi bakmış, 1180 kişi ise testi çözmüştür. Testte 0 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "İlkçağ Uygarlıkları" adlı testin zorluk seviyesi orta olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin (şıkkın üstüne tıklayarak işaretleme yapabilirsiniz) ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.

İlkçağ UygarlıklarıGoogle'da Ara

Bilgi
1 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi ilkçağda Anadolu'da kurulan devletlerin ortak özelliğidir?
Boş Bırak
2 - Bilgi Akdeniz ve Ege kıyılarında kurulan Fenike, İyon ve Yunan şehir devletleri kolonicilik yaparken, aynı konumda bulunan Mısır uygarlığında koloni kurulmasına gerek duyulmaması aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?
Boş Bırak
3 - Bilgi Sınıf farklılıkların görüldüğü ilkçağ toplumlarının bazılarında demokratik bir yönetim sistemi uygulandığına kanıt olarak aşağıdakilerden hangisi gösterilebilir?
Boş Bırak
4 - Bilgi Anadolu'da yapılan arkeolojik kazılarda, mezarlarda günlük yaşam ile ilgili çeşitli eşyaların da bulunması aşağıdakilerden hangisinin bir göstergesidir?
Boş Bırak
5 - Bilgi Lidyalıların aşağıdaki özelliklerinden hangisinin, Anadolu'da farklı uygarlıkların etkili olmasını sağladığı savunulabilir?
Boş Bırak
6 - Bilgi MÖ. XII. yüzyılda Anadolu'ya gelen Friglere ait eserlerin benzerlerinin Trakya'da da bulunması, aşağıdakilerden hangisine kanıt olarak kullanılabilir?
Boş Bırak
7 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Olimpos tanrılarından biridir?
Boş Bırak
8 - Bilgi Çivi yazısı ilk kez aşağıdakilerden hangisi tarafından kullanılmıştır?
Boş Bırak
9 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Cleisthenes reformlarından biridir?
Boş Bırak
10 - Bilgi Zerdüşt dinine dayanarak devlet yönetiminde hoşgörü ve çoğulculuğun ilke edinilmesi aşağıdaki devletlerden hangisinin özelliklerinden biridir?
Boş Bırak
11 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Homer destanlarının biçimsel özelliklerinden biri değildir?
Boş Bırak
12 - Bilgi İnsan ruhunun güçlü duygularını ifade etmekteki ustalığıyla tanınan Eski Yunan trajedi kimdir?
Boş Bırak
13 - Bilgi İnsanlık tarihinin bilinen ilk güneş takvimi aşağıdakilerden hangisi tarafından geliştirilmiştir?
Boş Bırak
14 - Bilgi Aşağıdakilerden hangisi Augustus devri altın çağının şairlerinden biridir?
Boş Bırak
15 - Bilgi Roma Cumhuriyeti döneminde ailenin yapısında aşağıdakilerden hangisi görülmez?
Boş Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.