"Matematik Karışım Problemleri" adlı testte 16 soru vardır. TYT Matematik ve Kpss Matematik kategorilerinde yayınlanan teste 7443 kişi bakmış, 1098 kişi ise testi çözmüştür. Testte 3 yorum vardır. Yorum butonuna tıklayarak yorum yapabilir veya varsa yapılmış yorumları okuyabilir, iftihar butonuna basarak testin başarılı üyelerini görebilirsiniz. "Matematik Karışım Problemleri" adlı testin zorluk seviyesi zor olarak belirlenmiştir. Testi çözmek için soruları okuduktan sonra doğru olduğuna inandığınız cevabı işaretleyin (şıkkın üstüne tıklayarak işaretleme yapabilirsiniz) ve sayfanın en altında bulunan Çözdüm - Cevapları Göster butonuna tıklayın. Ardından soruların üstünde doğru ve yanlışlarınızı görebilirsiniz. Test çözerken kaydedip sonra tekrar çözmek isterseniz üye girişi yaptıktan sonra göreceğiniz Sonra Çöz butonunu kullanabilirsiniz.

Matematik Karışım ProblemleriGoogle'da Ara

Bilgi
1 - Bilgi Tuz oranı % 10 olan (x + 1) kg tuzlu su ile tuz oranı % 20 olan 2x kg tuzlu su karıştırılıyor.
Oluşan yeni karısımın tuz oranı % 12 olduğuna göre, x kaçtır?
Boş Bırak
2 - Bilgi Alkol oranı % 10 olan 45 gram alkol-su karışımı ile alkol oranı % 30 olan 55 gram alkol-su karışımı karıştırılıyor. Elde edilen karışımın tamamı su oranı % 40 olan 100 gram alkol-su karışımı ile karıştırılıyor.
Elde edilen son karışımın alkol oranı yüzde kaç olur?
Boş Bırak
3 - Bilgi % 80 i alkol olan x litre alkollü suyun alkol oranının % 60 olması için bu karışıma % 20 si alkol olan karışımdan kaç litre eklenmelidir?
Boş Bırak
4 - Bilgi % 25 i şeker olan 80 gram şeker - su karışımına kaç gram şeker ilave edilirse yeni karışımın şeker oranı % 40 olur?
Boş Bırak
5 - Bilgi % 20 si şeker olan a gram şekerli su ile % 50 si şeker olan b gram şekerli su karıştırılıyor.
b < a olduğuna göre yeni karışımın şeker yüzdesi aşağıdakilerden hangisi olabilir?
Boş Bırak
6 - Bilgi Su oranı % 25 olan 48 gram şeker-su karışımından kaç gram su buharlaştırılırsa oluşan yeni karışımın su oranı % 20 olur?
Boş Bırak
7 - Bilgi Tuz oranı % 30 olan 80 gram tuz-su karışımına kaç gram saf su ilave edilirse oluşan yeni karışımın tuz oranı % 20 olur?
Boş Bırak
8 - Bilgi 3/5 i tuz olan 60 gram tuzlu suya kaç gram saf su ilave edilirse oluşan yeni karışımın su oranı % 75 olur?
Boş Bırak
9 - Bilgi Şeker oranı % 25 olan 40 gram şeker - su karışımı ile şeker oranı % 10 olan 50 gram seker - su karışımı karıştırıldıktan sonra oluşan karışıma 10 gram şeker ilave ediliyor.
Buna göre, son durumda oluşan yeni karışımın şeker oranı yüzde kaç olur?
Boş Bırak
10 - Bilgi % 15 i şeker olan 40 gram şeker - su karışımının 10 gramı buharlaştırılıyor. Daha sonra karışıma şeker oranı % 30 olan 70 gram şeker - su karışımı ilave ediliyor.
Son durumda oluşan yeni karışımın şeker oranı yüzde kaç olur?
Boş Bırak
11 - Bilgi % 40 ı tuz olan x litre tuz-su karışımına bir miktar tuz ilave edildiğinde tuz oranı % 50 oluyor.
Buna göre, karışıma ilave edilen tuz miktarı başlangıçtaki karışımın içinde bulunan tuz miktarının kaç katıdır?
Boş Bırak
12 - Bilgi % 60 ı tuz olan x gram ağırlığındaki karışımının yarısı ile % 40 ı tuz olan 2x gram ağırlığındaki karışımının 1/4 ü karıştırılıyor.
Oluşan yeni karışımın tuz oranı yüzde kaçtır?
Boş Bırak
13 - Bilgi Tuz oranı % 20 olan x gram tuz - su karışımı ile tuz oranı % 30 olan y gram tuz - su karışımı karıştırıldığında oluşan yeni karışımın tuz oranı % 28 oluyor.
Buna göre, x/y oranı kaçtır?
Boş Bırak
14 - Bilgi % x i tuz olan a gram tuz - su karışımı ile % a sı tuz olan x gram tuz - su karışımı karıştırılıyor.
Oluşan yeni karışımın tuz yüzdesi aşağıdakilerden hangisidir?
Boş Bırak
15 - Bilgi % 30 u şeker olan m litre şeker - su karışımı ile % 90 ı şeker olan n litre şeker - su karışımı karıştırıldığında oluşan yeni karışımın şeker oranı % 60 oluyor.
Buna göre, % 20 si şeker olan m litre şeker - su karışımı ile % 80 i şeker olan n litre şeker - su karışımı karıştırılırsa oluşan karışımın şeker oranı yüzde kaç olur?
Boş Bırak
16 - Bilgi
Boş Bırak

3 Yorum

  • Şık dedi ki:

    Şık olmuş

  • Ygs Man dedi ki:

    Testler için teşekkürler. Çok faydalı bir iş yapıyorsunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.