Tebrikler! Testin en başarılı üyesi Rana Özcan 76 puan
Öykü ve roman, bize batıdan gelmiş iki türdür. İkisinin de uzun süre yadırganmasının nedenleri neydi? Bu tür eserler yazmak isteyen yazarlar, yabancı yazarların eserlerini okumamışlardır. Oysa başarılı olmak için buna ihtiyaç vardı. Uygulamada önemli bir hataya düştü bu yazarlar. Öykü ve romanlarında bizim insanımıza, bizim değerlerimize yer vermediler. Alınan edebi ölçüler kendi bünyemize uydurularak uygulansaydı, durum çok farklı olabilirdi.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
Boş Bırak
Hep orada, yüksekçe bir yerde dururdu; irice bir şeydi, kocaman düğmeleri vardı. Düğmelerinden birini çevirince rakamların, şehir adlarının yazılı olduğu şeridin lambası yanar, diğerini çevirince kırmızı ibre sağa sola gezinirdi. Ne olup bittiğini anlamaya çalışırdık. Biraz dokunsak her şeyi anlayacağımızı düşünürdük. Ama çocuklar, bizler, dokunamazdık ona. Sadece uzaktan, kudurtan bir merakla izlerdik. Yasak bir meyveye yaklaşır gibi dokunmaya çalışırdık bazen. O durumlarda hep de yakalanırdık.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurulmuştur?
Boş Bırak
İnsan, kendisinden başka varlıkların hayatına ve haklarına da kendininkine eşit bir saygı göstermeyi bilmelidir. Bu, dünyayı daha yaşanabilir kılmanın belki de ilk yoludur. Dostoyevski: "Bir ağacın önünden onu sevmeden ve onun varoluşundan sevinç duymadan nasıl geçebilir insan?" der. İşte böyle bir gözle görmeli tüm evreni.
Yazar bu parçada düşüncesini inandırıcı kılmak için aşağıdakilerin hangisinden faydalanmıştır?
Boş Bırak
Fotoğraftaki adamı dikkatle inceliyorum: Adam, orta boylu, kalın enseli ve şişman, yarım küre şeklinde bir karın, bu azametli gövdeyi başa bağlayan, geniş ve kısa bir boyun, yuvarlak buğday renginde kansız bir yüz... Gözlerinin altları henüz kırışmamış. Seyrek ve kır saçları ortaya yakın bir yerden ayrılıp itinayla taranmış. Normal büyüklükte bir burun, ince sımsıkı kapanmış dudaklar ve seyrek kır bıyıklar... Gözlerinde masum bir bakış, yüzündeyse çocuksu, sıcak bir ifade... Fotoğraf çekilirken onu çeken de, o da bu fotoğrafın yıllar sonra edebiyat tarihi kitaplarına basılacağını nereden bilebilirdi!
Bu betimlemede bulunmayan özellik aşağıdakilerden hangisidir?
Boş Bırak
Ciltçilik, tomar (rulo) şeklindeki kitapların yerini Romalılar devrinde dikdörtgen biçiminde kesilmiş kadeksin (mushaf) almasıyla ortaya çıkmıştır. Günümüze ulaşan en eski cilt kapakları IV. yüzyıla ait olup papirüs üzerine sade ve gösterişsiz bir şekilde meşin kaplanarak yapılmıştır. Sanat eseri niteliği taşıyan ilk ciltler ise VII. – IX. yüzyıllarda Mısır'da Koptlar ve Orta Asya'da Uygurlar tarafından meydana getirilmiştir.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
Boş Bırak
Havuzun çevresine güvercinler konardı. Tatlı bir şırıltıyla akardı su. Ortadaki gözden taşıp kocaman mermer havuzda birikirdi. Biri uçar, biri konardı kuşların. Cebimde ninemden gizli getirdiğim ekmek kırıntılarını atardım onlara. Küçük, kırmızı ayaklarıyla ıslak mermerler üzerinde itişip kakışarak kaçırırlardı ekmekleri. Ben de kuşlarla birlikte itişir, onlarla birlikte uçardım sanki.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisine başvurulmuştur?
Boş Bırak
Karşı tepenin eteğinde, yan yana kurulmuş iki kulübe vardı. Kulübenin yetişkinleri, çocuklarını büyütebilmek için verimsiz toprakta var güçleriyle çalışıyorlardı. İki büyük çocuk altı yaşında, iki küçük de şöyle böyle üç yaşında idi. Bu kapının önünde, tüm çocuklar sabahtan akşama kadar oynardı. Akşamları aileler birlikte çay içer, günün yorgunluğunu atardı.
Bu parçanın anlatımı ile ilgili olarak aşağıdakilerin hangisi söylenemez?
Boş Bırak
Kurşun kalemi, silgiyi, kalemtıraşı kullanmayalı yıllar oldu. Yazılı kağıdı hazırlamam gerektiğinde klavyeyi kucaklıyorum artık. Tabir yerindeyse, klavyem kalem tutan elim oldu. Daha kolay yazıyorum onunla. Kağıdı daha iyi kullanıyor, daha düzenli bir görünümle sunuyorum öğrencilerime yazılı kağıtlarını. El yazısıyla yazarken yanlış okuyan öğrencilerin eleştiri okları ile karşı karşıyaydım. Şimdi "Sorular çok zordu, çok uzundu!" sözlerinden başka şikayet almıyorum onlardan.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
Boş Bırak
Bir gün oturmuş yazı yazıyordum, açık penceremden içeri koskocaman yeşil bir sinek girdi. Saçlarıma, kolay taransın diye sürdüğüm ve içinde etil alkol bulunan kolonyanın kokusundan sarhoş olmuş gibi etrafımda dönmeye başladı. Elimle onu savuşturmaya çabaladım, hiç oralı olmadı. Sen misin iyilikten anlamayan, diyerek çok amaçlı kullandığım makasımı aldım elime, birkaç defa salladım. Uzaklaştı fakat bir süre sonra tekrar tepemde dönmeye başladı.
Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangilerine başvurulmuştur?
Boş Bırak
Çocuklar her akşam okuldan çıkınca gidip tonton ihtiyarın bahçesinde oynarlardı. Bu, yumuşak yemyeşil çayırlı, geniş, güzel bir bahçeydi. Ötede beride iri, güzel çiçekler, çayırın üzerinde yıldızlar gibi dururdu. İlkbaharda pembe incili çiçekler açıp sonbaharda bol bol meyve veren on iki şeftali ağacı vardı. Kuşlar ağaçlara sıra sıra dizilir öyle tatlı öterdi ki çocuklar onları dinlemek için oyunlarını bırakırlardı. Birbirlerine: "Burada ne kadar eğleniyoruz!" diye haykırırlardı.
Bu parçanın anlatımı ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Boş Bırak
Aşağıdakilerden hangisinde bir bilgi yanlışı vardır?
Boş Bırak
Doktor söyleyene kadar bademin bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Beden ve zihin yorgunluğunu giderdiğini öğrenmem badem yemeye başlamamın temel nedeni. Fındığın da yorgunluğu giderici bir etkisinin olduğunu söylemeden edemem. Çoğumuzun sevmediği bamyaya ne demeli! Halsizliği gidermede birebir olan bamya günlük magnezyum ihtiyacımızı karşılıyormuş ki magnezyum hücrelerimizin enerji depolamasını sağlıyor. Benim gibi yoğun çalışan ve sürekli yorgun olanlara badem, fındık ve bamya ile barışık olmalarını tavsiye ederim.
Bu parçanın anlatımı ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

Yorum Yaz