Tebrikler! Testin en başarılı üyesi Serdar Alp Erçin 185 puan
(I) İnsanlar, tanıdıkları ya da tanımadıkları kişilerin özel hayatlarını öğrenmeye oldukça meraklılar. (II) Gerçi bunun, özel hayatın gizliliğine bir saldırı olduğunu düşünenler de yok değil. (III) Dikkat çekici olan ise bu merakın gün geçtikçe artması. (IV) Son zamanlarda çok satan kitapların, özyaşamöyküsü olması, bunun bir kanıtı. (V) Televizyon ve gazetelerde de en çok ilgiyi sunun bunun özel hayatına ilişkin haberler çekiyor.
Bu parçada numaralanmıs cümlelerden hangisi düsüncenin akısını bozmaktadır?
Boş Bırak
(I) Bazı yetenekler erken ortaya çıkabilir. (II) Bu konuda yapılan araştırmalara göre, önce müzik yeteneği kendini gösterir. (III) Yalnız dâhi çocuklar bir yana, müzik yeteneği on yaşından önce tamamıyla belirli bir şekil almaz. (IV) Genel olarak, on bir yaşından sonra mekanik yetenekler ortaya çıkar. (V) Kimi psikologlar başarıda iradenin desteklediği sürekli çabanın ve sabrın başlıca rol oynadığını söylemektedir. (VI) Onlara göre öğrencilerin başarı veya başarısızlıklarında bunlar, zekadan daha çok etkilidir. (VII) Zeki olanların, iradeli çabaları ise onları başarıya daha da yaklaştırmaktadır.
Bu parça iki paragrafa bölünmek istense, ilk paragraf hangi cümleyle biter?
Boş Bırak
(I) Aydın olarak bilinen kişinin kendine ilke edinmesi gereken; engel tanımadan, sınır koymadan, koydurtmadan düşünmektir. (II) Aydın olmak, bu ilkeyi benimsemek demektir. (III) Düşünmek her insan için vazgeçilmez bir eylemdir aslında. (IV) Bunun bir yansıması olarak atasözlerimizde "düşünmek" ne yazık ki epeyce yerilir. (V) Düşünmeyi, uyusuklukla bir tutmusuz öteden beri; düşünen kişi, güçsüz, beceriksiz diye bilinmiş. (VI) Halbuki düşünmek, insana geniş ufukların kapısını aralayan biricik eylemdir.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra "Toplum olarak bunun aksine eğilim gösteririz çoğu kez." cümlesi getirilmelidir?
Boş Bırak
(I) Eleştirmenlik belli bir deneyim ve duyarlılık isteyen zor bir iştir. (II) Eleştirmenlere yaptıkları bu zor işin karşılıgı da verilmez. (III) Bu sözümü yanlış anlamayın; söylemek istediğim maddi bir karşılık değil. (IV) Edebiyatın asıl ürünleri bile bir gelir kaynağı değil. (V) Karşılığı da verilmez, sözüyle belirtmek istediğim uğraşımızın saygı görmeyişidir. (VI) Halbuki bu saygının özel bir gayret gerektirmediğini de bilirler.
Yukarıda numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
Boş Bırak
(I) Romanlar konusunda çok seçiciyim. (II) Aslında eskiden böyle değildim, elime geçen her romanı okurdum. (III) Sonraları başka türlerde de aynı seçici tavrım baş gösterdi. (IV) Ama artık belli başlı bütün romanları okudum ve elime geçenlerin pek çoğu niteliksiz olanlar. (V) O nedenle ister istemez daha fazla titizleniyor, beğenmediklerimi yarım bırakıyorum. (VI) Doğrusu boşa harcayacak zamanım yok.
Parçada numaralanmış cümlelerin hangisi düsüncenin akışını bozmaktadır?
Boş Bırak
(I) Toplumlar, içlerinden çıkardıkları sanatçılarla birçok ülkede kendilerinden söz ettirebiliyor. (II) Çeşitli sanatsal etkinliklerde kendilerini daha iyi tanıtıyorlar. (III) Öyle ki bazen bir sanatçı, tek başına bir ulusun simgesi olabiliyor. (IV) Günümüzde uluslar, varlıklarını, bilim ve sanat alanlarındaki yaratıcı güçleriyle kanıtlıyor. (V) Örneğin dünya kamuoyu; Shakespeare'le İngiltere'yi, Cervantes'le İspanya'yı, Mozart'la Avusturya'yı tanıyor.
Bu parçanın anlatım akışındaki bozukluğu gidermek için aşağıdaki değişikliklerden hangisi yapılmalıdır?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir paragrafın ilk cümlesi olamaz?
Boş Bırak
(I) Kültür üretmek kadar onu yaşamak ve yaşatmak da bir çaba gerektirir. (II) Belki de asıl kültür budur; sanatın yarattığını yaşamak ve yaşatabilmek. (III) Çünkü şiir toplumun mirasının biriktiği bir havuzdur ve onda binlerce yıldır tükenmeyen madenler ışıldamaktadır. (IV) Şairin görevi bunu keşfetmek ve sonraki nesillere en uygun biçimde iletmektir. (V) Bu görevin, şairler tarafından gizli ya da açık bir şekilde benimsendiğine tanık oluyoruz.
Bu parçanın anlamlı bir bütün oluşturabilmesi için numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra "Bunu en somut şekliyle şiir aracılığıyla sağlarız." cümlesi getirilmelidir?
Boş Bırak
(I) Edebiyat-ı Cedide'nin içli şairi olarak tanınan Hüseyin Siret, genç yaşta şiir yazmaya baslar. (II) Şiirin hemen hemen her türünü denemiş, gençliğinde Tevfik Fikret'le dost olmuş, sonradan diğer şairlerle tanışmıştır. (III) Bıkkın, melankolik bir şair olan Hüseyin Siret, yıllarca vatanından uzakta yaşamıstır. (IV) Bu yüzden karamsar bir kişiliğe sahiptir. (V) Grubun diğer şairleri gibi o da şiirlerinde daha çok aşk, doğa güzellikleri ve kişisel acılarını anlatmıştır.
Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra "Bu karakter yapısı tüm şiirlerinde kendini hissettirir." cümlesi getirilirse düşüncenin akışında bozulma olmaz?
Boş Bırak
(I) Yüzyılın gelenekten uzak tüm değerlerini hiçe sayan film, ana konu olarak sevgiyi ele alıyor. (II) Duyguların, koşullar ne olursa olsun sınır tanımayacağı gerçeği izleyicinin hoşlanacağı bir biçimde veriliyor. (III) Oyuncu kadrosu filmin bu konuda ne kadar iddialı olduğunun bir kanıtı. (IV) Her biri kendi sahasının ünlü isimleri olan oyuncular, film için gönüllü olarak bir araya gelmiş. (V) Bu durumda film, büyük bir seyirci kitlesi yakalayacak gibi görünüyor.
Bu parçada aşağıdaki değisikliklerin hangisi yapılırsa düşüncenin akışında bir bozulma olmaz?
Boş Bırak
(I) Son yıllarda sinemamızda rastlanmayan, herkesin özlemini duydugu nitelikli bir film bu. (II) Birçok festivalden ödülle dönen yönetmen, onu "yerli ve çagdaş bir film" olarak tanımlıyor. (III) Film, açmazları yüzünden gerçek tercihlerine yönelemeyen insanların hazin öyküsünü konu alıyor. (IV) Filmin yönetmeni hepimizin yakından tanıdığı bir isim: Yusuf Kurçezli. (V) Filmin başkahramanlarının tercihleriyle bulundukları ortamın uyumsuzluğundan kaynaklanan ikilem, seviyeli bir anlatımla sunulmuş.
Bu parçanın anlatım akışındaki bozukluğu gidermek için aşağıdaki değişikliklerden hangisi yapılmalıdır?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

1 Yorum

  1. hatice 23/09/2018 01:50

    etkileyici

Yorum Yaz