Tebrikler! Testin en başarılı üyesi gizem kaya 104 puan
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde önerinin gerekçesi de açıklanmıştır?
Boş Bırak
Aşağıdaki dizelerin hangisinde yargı, nedeniyle birlikte verilmiştir?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde karşılaştırma vardır?
Boş Bırak
(I) Bugün annem, babam ve kardeşlerimle evimizin arkasındaki tepeye, piknik yapmaya gittik. (II) Piknikleri çok sevdiğimden, daha geceden topumu, ipimi, topacımı ve bez bebeklerimi piknik sepetlerinden birine yerleştirdim. (III) Ama piknikte bunların hiçbirisiyle oynamadım, desem yalan olmaz. (IV) Çünkü tepenin yamacındaki ağaçları keşfetmiştim ve bütün gün ağaçların tepesinde vakit geçirdim. (V) Ben bir kovboydum, ağaçların dalları da benim biricik atlarım.
Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde benzetme yapılmıştır?
Boş Bırak
(I) Ortalama okur, kendini fazla zorlamayacak yapıtları okumayı sever. (II) Yazarın makaleleri ise, bu türün niteliği gereği, hem konu hem üslup olarak bu çizgide değil. (III) Bu durum, makalelerinin, ancak belli bir kesime ulaşacağı fikrini veriyor insana. (IV) Çünkü bizim ülkemizde geniş kitlelerin böyle kitaplara yöneldiği pek görülmemiştir. (V) Gönül isterdi ki ustaca yazılmış bu değerli yazıları okumayan kalmasın.
Numaralanmış cümlelerin hangisi, tahmine dayalı bir yargıdır?
Boş Bırak
Biz lise yıllarından beri birbirini tanıyan üç arkadaşız. (I) Yaşama aynı noktadan bakıyoruz, ortak hayaller peşindeyiz. (II) Edebiyata, insanlar arasında köprü kurduğunu düşündüğümüz için gönül verdik. (III) Yaşamın her alanında, ortak noktaların, benzerliklerin değil; farklılıkların gündeme taşındığı bu çağda, edebiyata daha çok ihtiyaç var. (IV) Çıkardığımız bu dergiyle, ulaşabildiğimiz insanlar arasında gönül bağları kurmak istiyoruz. (V) Farklılıklarımızı kültür zenginliğine dönüştürmek gibi ışıltılı bir ufka diktik gözlerimizi.
Numaralanmış cümlelerin hangilerinde bir amaç dile getirilmiştir?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, üslupla ilgili bir özelliğe değinilmemiştir?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde olasılık anlamı vardır?
Boş Bırak
(I) Kitapta, eski İstanbul'u yudum yudum içiyor; ama bu güzelliğe kanamıyorsunuz. (II) Boğazın sırtları hâlâ yemyeşil, hâlâ en yüksek cami minareleri... (III) Eski zaman evlerinin içinde yaşıyor, huzur dolu sokaklarında yürüyorsunuz. (IV) O günlerin gönül insanları ile karşılaşıyorsunuz çocuk seslerinin yankılandığı Arnavut kaldırımlı mahallelerden birinde. (V) Dönüp kendinize bakıyor, başınızı öne eğiyorsunuz utanarak.
Parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde söz konusu yapıtın içeriğine değinilmemiştir?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde koşula bağlılık söz konusudur?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde hayıflanma söz konusudur?
Boş Bırak
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ön yargılı bir yaklaşım söz konusudur?
Boş Bırak
Testi Paylaş:

İlginizi Çekebilecek İçerikler:

Yorum Yaz